Juhul, kui kannatanu on suuteline hingama, kõnelema, köhima, ei ole ta veel eluohtlikus seisundis.  Tegemist on osalise sulgusega, julgusta teda tugevalt köhima, kuna see on kõige ohutum ning efektiivseim manööver.  Kui kannatanu  köhib ebaefektiivselt (vaikne, praktiliselt olematu köha),  ei suuda köhida, hingata, rääkida ega karjuda või haarab käega kõrist ning ta teadvus häguneb kiiresti, on võõrkeha hingamisteed täielikult sulgenud.  Sel juhul on kannatanu eluohtlikus seisundis ning vajab kiiret abistamist. 

Esmaabi
Laps
  • Kallutage laps ettepoole kummargile või pange üle oma põlve. Löö käepäkaga kuni 5 korda abaluude vahele 
  • Kui löögid abaluude vahele ei aidanud, kasutage kõhutõmbeid (Heimlichi võtet). Seiske lapse selja taha. Veenduge, et ta ülakeha on ettepoole kallutatud. Asetage üks rusikas käsi lapse roidekaarte vahelisse kolmnurka  ning haara teise käega rusikast. Tõmba oma kätega jõuliselt sisse-üles viis korda järjest.
  • Kui võõrkeha pole välja tulnud, korrake seljale löömised ja kõhutõmbeid kuni võõrkeha väljasaamiseni või kuni laps kaotab teadvuse.

Ärge pange kunagi sõrmi suhu ja otsige võõrkeha, nii lükkate selle sügavamale. Juhul, kui kannatanu kaotab teadvuse.  Aseta kannatanu selili põrandale,  kutsu kiiresti kiirabi kui seda pole juba tehtud ning alusta elustamisega . 

Imik
  • Pange imik kõhuli oma reiele. Nägu ja pea allapoole suunaga, toetades sõrmedega ta pead ja õlavöödet. Löö käepäkaga mõõduka jõuga kuni 5 korda järsult abaluude vahele. Kui esimese löögiga tuleb võõrkeha välja ning laps teeb häält, pole rohkem lööke vaja teha. 
  • Kui löögid abaluude vahele ei aita.  Keerake imik selili oma reiele ning toeta käega pead. Tehke 5 rütmilist järsku tõuget rindkere keskele alla (roidekaarte vahelise kolmnurga kohale pea suunas).
  • Kui võõrkeha pole välja tulnud, korrake seljale löömised ja rinnale vajutusi kuni võõrkeha väljasaamiseni või kuni laps kaotab teadvuse.

Juhul, kui kannatanu kaotab teadvuse. Aseta kannatanu selili põrandale,  kutsu kiiresti kiirabi, ava hingamisteed, tee viis korda suust-suhu hingamist ning alusta elustamisega.

Üle 1 aastastele  kõhutõmbed (Heimlich) ning  alla 1 aastastele rindkere tõmbed. Isegi kui võõrkeha tuleb välja, tuleks kutsuda kiirabi, kuna mõni väiksem tükk võib olla läinud hingamisteedesse edasi. Ärge pange kunagi sõrmi suhu ja otsige võõrkeha,  nii lükkate selle sügavamale. Häirekeskusesse võiks helistada koheselt, kui hakkate esmaabi andma, võimalusel panna telefon kõlari peale. Kui telefon paikneb eemal, siis esmalt teha 5 lööki abaluude vahel ning siis helistada  häirekeskusse.

Esmaabi postri lämbumise korral saad alla laadida SIIT –  VÕÕRKEHA HINGAMISTEEDES.

https://www.resus.org.uk/library/2021-resuscitation-guidelines/paediatric-basic-life-support-guidelines