Mida teha PUUGIHAMMUSTUSE korral?

Esimese asjana on vaja puuk eemaldada, mida kauem on puuk kehasse kinnitunud, seda suurem on oht nakatuda. Nakatunud puuk kannab nakkust edasi vaid siis, kui on end ohvri külge kinnitanud ja asunud verd imema.  LIHTSALT KEHA PEAL KÕNDIV PUUK EI OLE OHTLIK NING NAKKUST EDASI EI KANNA. Selle võib lihtsalt ära visata/hävitada. PUUGI LEIDMISEL VÕI -HAMMUSTUSE KORRAL EI OLE TARVIS ARSTILT ABI KÜSIDA. NAHALT PUUGI EEMALDAMISEKS EI OLE VAJA MEDITSIINILISI TEADMISI EGA VÄLJAÕPET, SELLEGA SAAB IGAÜKS HAKKAMA KÄEPÄRASTE VAHENDITEGA.

Puugi eemaldamiseks haara puugikehast kinni naha ja hammustuskohast nii lähedalt kui võimalik, vältides sealjuures puugi pigistamist taga kehast. Pigistades võib puugi keha purustada ja kui ta on nakkuskandja, võib nakkus mikrohaavade kaudu inimesele edasi kanduda. Eemalda puuk kas lihtsalt aeglaselt tõmmates või pöörates. Puugi eemaldamiseks sobivad peenikeste otstega pintsetid või tangid. Apteekides müüakse spetsiaalseid puugi eemaldamise vahendeid, aga asja ajab ära ka tavaline pikem niit. Puugihammustust ei ole tunda, kuna ta „süstib” ohvrile oma süljega valu vaigistavat ainet. Puugile EI TOHI peale määrida alkoholi, bensiini, küünelakieemaldajat, õli, rasvu ega seepi. Hammustuskohta ei tohi hõõruda, pigistada ega imeda. Hammustuskoht tuleb pesta vee ja seebiga või desinfitseeriva vahendiga.

Puugi eemaldamise käigus võib juhtuda, et mingi osa puugist jääb naha sisse. Sellisel juhul on tavaliselt tegemist puugi peaosa ja nõelamisseadme osaga. Mõne aja pärast lükkab keha selle võõrkeha ise välja, nagu oleks tegu tavalise väikese pinnuga. Sellega võib kaasneda hammustuskoha punetus ja väike mädapaise, mis on mööduv. Väidetav „puugi pea” ei kujuta seega endast tõsist terviseohtu ning ei vaja samuti meditsiinilist sekkumist.

Puugid võivad põhjustada kaht haigust PUUKBORRELIOOSI ehk Lyme tõve ning PUUKENTSEFALIITI.

PUUKBORRELIOOS

Nakkuse saamiseks kulub enamasti kaks ööpäeva kuni puugilt haigustekitajad inimesele üle kanduvad. Borrelioosi puhul esinevad sümptomid palavik, peavalu, üldine nõrkus, pearinglus, liigeste ja lihaste valud, kaalu langus. Borrelioosile iseloomulikuks ning peamiseks tunnuseks  on märklauda meenutav vähemalt 5 cm läbimõõduga punetav lööve/laik (erythema migrans) hammustuse piirkonnas. See tekib 60-80% juhtudel ning tavaliselt kuni 4 nädala jooksul peale puugihammustust. 

Puukborrelioosi  kahtluse korral tuleb pöörduda oma perearsti poole, kuna seda on võimalik ravida antibiootikumidega. Pärast puukborrelioosi läbipõdemist ei teki immuunsust ning inimene võib uuesti nakatuda. Ainuke võimalus seda ennetada on vältida puuke. Ravimata jäänud borrelioos võib põhjustada kroonilist haiguskulgu ning tüsistusi: närvisüsteemi-, südame- või liigeskahjustusi. 

ENTSEFALIIT

Puukentsefaliidiviirus jõuab kehasse väga kiiresti peale puugihammustust. Haiguse enda kulg toimub kahes faasis. Esimese faasi sümptomid on kõrge palavik, koos pea ja lihasvaludega. Vaevused ilmnevad tavaliselt 1-2 nädalat peale hammustust ning kestavad kuni nädal ja seejärel kaovad iseenesest ära. Umbes kolmandikul võib viirus edasi tungida ajju ja ajukelmetele põhjustades meningiiti või entsefaliiti.  Teises faasis tavaliselt tekib uuesti kõrge palavik, tugev peavalu, kuklakangestus, oksendamine, uimasus ja üldine halb enesetunne. Peale paranemist jääb 26-46% kesknärvisüsteemi haaratuse puhul püsivad tüsistused. Selleks võivad olla tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired. Puukentsefaliit võib lõppeda surmaga 0-1,4% juhtudest. PUUKENTSEFALIITI EI SAA RAVIDA, ravitakse ainult haiguse sümptomeid. AINUKE VÕIMALUS ENNETADA ON VÄLTIDA PUUKE VÕI VAKTSINEERIDA PUUKENTSEFALIIDI VASTU. Haiguse läbipõdenud inimesel kujuneb eluaegne immuunsus.

PUUKENTSEFALIIDI vastu vaktsineerimine. 

Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1– 3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast seda tuleks teha ühe süstiga korduvvaktsineerimist iga kolme kuni viie aasta järel, kuna Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond. Lapsi vaktsineeritakse alates ühe aasta vanusest. Helista 112 ning kutsu kiirabi, kui peale puugihammustust tekib paari nädala jooksul kõrge palavik, tugev peavalu, valguskartus, kuklakangestus, oksendamine ja teadvushäire (nt uimasus)

Kui pärast metsaskäiku tekib mõne päeva või kuni kuu jooksul palavik või ilmnevad külmetushaiguse taolised haigusnähud või hakkab hammustuskoht punetama, siis otsi abi arstilt.

Täpsem info www.puugiinfo.ee

Kasutatud allikatena terviseameti ja puugiinfo lehekülge.