KORGIJOOK ehk GHB (ametlik nimetus) Geebekas, limonaad, jook, laks, kork, plärin, kilp ja mõõk, kilpkonna pits, konjak, kolpatšok, buratiino. Tegemist on sisuliselt kesknärvisüsteemi pärssiva ehk sinu aju tegevust maha suruva ainega. Turul levib ta läbipaistva vedelikuna. Täpsemalt on tegemist pulbriga, mis on vee sisse lahustatud. GHB on soolaka ning imala maitsega. Mingi muu maitsega joogi sees ei pruugi ebameeldivat maitset tunda. Mõju algab 15-30 minuti jooksul ning võib kesta kuni 3 tundi. Jääknähud võivad esineda kuni 10 tundi. Seda juhul, kui annus on ühekorraga sisse võetud. Kui doos on tarbitud pikema aja jooksul, venitab see kogu protsessi pikemaks.
GHB tarvitamise järgselt esinevad sümptomid:
- lihaste lõtvus
- võimalikud krambid
- peavalu
- aeglane hingamine ja aeglane pulss
- alanenud kehatemperatuur
- võimalik oksendamine
- teadvusekadu, loidus, unisus
- eufooria, suurenenud seksuaalne erutuvus
- itsitamine ja seosetu kõne.
GHB-l on väga õrn piir „tavalise“ koguse ja potentsiaalselt surmava annuse vahel. Mustal turul ei tunta standardkontsentratsioone. Kahes eri lahuses, mis on erinevatest partiidest, võib milliliitri kohta sisalduda väga erinev kogus GHB-d ning seetõttu on ebaseaduslikult müüdava GHB kangus väga erinev ning on väga suur oht üleannustamiseks. Üleannustamise korral ehk suurtes kogustes on GHB mürgine ning põhjustab: teadvuse ähmastumist, krampe, higistamist, oksendamist, hingamisraskusi ja teadvusekaotust kuni koomasse langemiseni. Lisaks võib tekkida südame rütmihäireid, hallutsinatsioonid ning alajahtumine. Raske mürgistus võib lõppeda surmaga. Samuti ei saa ostes kontrollida selle puhtust, ebapuhas uimasti võib sisaldada leelist ning tekitada suus jt seedetrakti elundites söövituskahjustusi. Peale mõju lahtumist jääb tarvitaja sageli paariks tunniks magama ning peale ärkamist tarvitaja enamasti ei mäleta, mida joobes olles tehti või mis tema ümber toimus. Selliste omaduste tõttu on GHB-d kasutatud inimese uimastamiseks enne vägistamist (aine ingliskeelne slänginimetus date rape drug)
GHB üleannustamise võimalikud tunnused:
- oksendamine
- kehalise liikumise kontrolli kaotamine
- värisemine või krambid
- teadvuse kaotus
- valu tundlikkuse puudumine
- kiire külg-küljele silmamuna liikumine
- higistamine
- madal kehatemperatuur
- aeglustunud hingamine
- Hingamis seiskumine, inimene võib teadvuseta olles lämbuda iseenda oksemassi
- Teadvusetus -kooma – surm
Helista 112 või pöördu EMOsse kui sul või su lähedasel esinevad rasked mürgistusnähud (nt väga halb enesetunne, teadvuse- ja selgusekaotus ning liikumisvõimetus). Kui sa pole kindel ning soovid rohkem infot helista. mürgistusteabekeskuse infoliini numbril 16 662. Kui Sinu mürgistusnähud ei ole nii rasked, et vajad viivitamatult meditsiinilist abi, pöördu perearsti poole tervisekontrolliks, meditsiiniliseks läbivaatuseks ja uriiniproovi andmiseks. Perearsti juures antud uriiniproovi saab tasulise teenusena lasta analüüsida tööpäevadel Eesti kohtuekspertiisi instituudis (EKEI).
Kui soovid, et politsei uuriks juhtunut ning Sinu mürgistusnähud ei ole nii rasked, et vajad viivimatult ravi, pöördu politseisse. Politsei saab võtta ka uriiniproovi, mida hiljem analüüsib EKEI. Analüüs on tasuta, kui politsei alustab menetlust. Kui soovid välja selgitada uimastavate või mürgistavate ainete olemasolu organismis, ent ravi ei vaja, võid minna EKEIsse E–R kell 9–16. Analüüs maksab 70 eurot, kui analüüsi teostamist ei telli politsei.
GHB säilib veres ühe tunni. GHB säilib uriinis kõige rohkem 12 tundi. Uriiniproov säilib tavakülmikus pikka aega. Tähtis on proov kiiresti ära anda ja tavakülmikus säilitada.
Kasutatud allikana https://www.kliinikum.ee/patsiendiinfo-andmebaas/mida-teha-uimastamis-voi-murgistamiskahtluse-korral/ ning www.narko.ee
Kuidas ennast GHB ehk korgijoogi eest kaitsta
- Eelista jooke kinnistes pudelites ja purkides, mida ainult sina avad või näed vahetult kui avatakse
- Ära jäta alkohoolseid või muid jooke tarbides oma klaasi kunagi järelevalveta avalikus kohas, võõras ega ka tuttavate seltskonnas.
- Hoia pudelil/purgil sõrme peal ja klaasil õllealust
- Ära aktsepteeri “tasuta“ alkohoolseid ja mittealkohoolseid jooke võõrastelt
- Püüa jälgida, kas su jook maitseb normaalselt
- Hoia ka enda sõpru
- Peolt lahkudes veendu, kas kõik on korras nendega, kellega peole tulid
- Kui näed kõrvalt, et keegi tilgutab midagi kellegi klaasi. Teavita turvameest või kutsu abi.
- OLE VALVAS
116006 Ohvriabi kriisitelefonilt saad tasuta abi ja nõu ööpäevaringselt.
www.palunabi.ee lehel on ka anonüümse veebivestluse võimalus