Kuidas valmistuda kiirabi tulekuks
ANNA SELGED JUHISED
Saada keegi kõrvalseisjatest kiirabile vastu, kui kannatanu asukoht on raskesti leitav. Kindlasti edasta häirekeskusele nii täpsed juhised kui võimalik. Suuremate hoonete (tööstusettevõte, kaubanduskeskus, kool) puhul, kus on mitu sissepääsu ja korrust anna edasi täpne asukoha kirjeldus ja sissepääsu tee kannatanuni.
Majanumbrid või tänavanimetused võiksid olla olemas ning selgelt nähtavad, mitte puude ja põõsaste varjus. Eraldi palve kortermaja elanikele palun märgistage korterite ja ka trepikodade uksed korrektsete nähtavate numbritega. Väga palju kutsed leiavad aset õhtuti ja öösel pimedas, mistõttu korrektne märgistus on väga oluline
AVA KÕIK UKSED
Kiirabi saabudes võiks lukustatud väravad, majauksed ja trepikojauksed olla lahti või kergelt avatavad. Kui trepikoda avaneb koodiga võib sellest häirekeskust teavitada ning nad saavad selle koodi brigaadile edasi anda. Esineb juhtumeid, kus kannatanu ise ei suuda ust avada ning pole ka lähedasi, kes seda teha saaks. Sellisel juhul vajadusel päästeamet murrab ukse lahti või kutsutakse lukuabi, sõltuvalt olukorra kriitilisusest. Mõistlik oleks anda varuvõti lähedal elavale isikule, keda te usaldate ning kes saab vajadusel tulla avada uksed.
PANE KOER KINNI
Tegelikult see kehtib kõigi koduloomade kohta. Pange nad enne kiirabi saabumist kinni. Isegi kui su koer või kass pole kunagi mitte kedagi rünnanud, siis kiirabiliikmed on tema jaoks võõrad inimesed tema territooriumil. Väga sõbralikud loomad võivad tigedaks muutuda, kui näevad, et võõrad isikud nende peremehe kallal toimetavad. Loom võib arvata, et tema omaniku rünnatakse ning võib automaatselt asuda teda kaitsma.
PANE RAVIMID NÄHTAVALE KOHALE
Sageli tarvitavad kannatanud regulaarselt ravimeid, kui võimalik too need enne kiirabi saabumist välja. Eriti hea oleks kui raviskeem (mis ravimit, kui palju ja kui tihti kannatanu tarvitab) on juba paberi peale kirjas. Raviskeemi kirja panekuks võite abi paluda lähedastelt või pereõelt/perearstilt. Ole kindlasti aus oma ravimite tarvitamise ajaloo kohta. Kui sa mingit ravimit, mida peaksid võtma, tegelikult ei võta, siis kindlasti teavita brigaadi sellest
PANE HAIGLA VÄLJAVÕTE NÄHTAVALE KOHALE
Haigla väljavõtted ja varasemad EKGd (südamefilmid) võiks samuti olla kättesaadavad ning nähtaval kohal. Kiirabil pole kahjuks alati ligipääsu kõigile digiloo dokumentidele. Eriti hea, kui haigla väljavõtteid ja EKGsid hoiustatakse ühes kaustas, mille asukohta teavad ka teie lähedased.
VABASTA JUURDEPÄÄSUTEE
Kui kannatanu paikneb mitmete kottide ning mööbliesemete taga, siis oleks hea kui juurdepääsu tee patsiendini oleks võimalusel vabastatud enne kiirabi saabumist. Sageli kehtib see näiteks kortermaja väikeste köökide ja kitsaste WCde kohta, kus pole võimalik kannatanut isegi pikali panna. Eriti oluline on see kui kannatanu ise pole võimeline liikuma, näiteks on kaotanud teadvuse või on tegemist elustamisega. Eemaldage sellest ruumist mööbliesemed (toolid, kummutid, lauad jne), mida saab ära tõsta.