ALLERGIA
Allergia on keha ebatavaline reaktsioon välisele või organismis sees olevale tegurile (ainele) ehk allergeenile. Kui see aine satub kehasse esimest korda, siis koheselt esimene kord tugevat reaktsiooni ei teki. Immuunsüsteem töötab pärast esimest kokkupuudet kehas välja antikehad.
Kui seesama aine tungib kehasse teist korda ja antikehad on tekkinud, siis saab toimuda vastuseks allergiline reaktsioon. See tähendab, et allergia võib tabada meid igas eas ning see, et kunagi pole allergiat olnud ei tähenda, et seda ka kunagi ei teki. Sagedasemad allergeenid on tolm, loomad/putukad, toiduained ja keemilised ained/ravimid.
Kõik allergilised reaktsioonid ei ole eluohtlikud. Allergeenid organismi sattudes võivad põhjustada mitmesuguseid haigusnähte nagu:
● naha sügelus
● lööve
● punetus
● vesine nohu
● kipitus silmades
● kõhuvalu
● kõhulahtisus
● oksendamine
ESMAABI
Kõige parem ravi allergia puhul on ennetamine ning allergeeniga kontakti vältimine.
● Kergema allergilise reaktsiooni puhul esmaabina võimalusel eemaldada allergeen kehalt.
● Loputada jooksva puhta veega (silmade kipituse puhul või kui allergeen on nahale määritud)
● Asetada sügeluse ja turse puhul peale jahedat/külma.
● Apteegi käsimüügist muretseda koju allergiaravimid, kui on teada varem esinenud allergiaid.
PEA MEELES, ET ALLERGIA (antihistamiinse toimega) RAVIMITEL ON UIMASUST JA UNISUST PÕHJUSTAV KÕRVALTOIME. Seda peab arvestama, näiteks kui on plaanis sõita autoga või teha muid tähelepanu nõudvaid tegevusi.
REAKTSIOONID MILLE PUHUL HELISTADA 112
● Huulte turse
● Keele turse
● Hingamis/neelamis raskus
● Ebatavaline heli hingamisel
● Väga laialdane üle kogu keha lööve
● Turse ja/või sügelus
● Teadvuskadu ning varasemast teadaolevalt esinenud raske allergiline reaktsioon (anafülaksia)
Eluohtlike ning raskemate allergiliste reaktsioonide kohta leiad infot ANAFÜLAKSIA alt
Allergia ravimid paar näidet:
Zyrtec 5 tilka x2 päevas 2- 6 aastased
10 tilka x 2 päevas kuni 12 aastased
20 tilka x 1 päevas üle 12 aastased ja täiskasvanud
Zyrtec siirup 2,5 ml x 2 päevas 2- 6 aastased
5ml x 2 päevas kuni 12 aastased
10 ml x 1 päevas üle 12 aastased ja täiskasvanud
Loratin 1 tablett 10mg x1 päevas üle 12 aastased ja täiskasvanud
Tavegyl 1 tablett 10mg x 2 päevas – maksimum doos 6 tabletti 24h jooksul
suurim ühekordne annus 2 tabletti (20 mg) üle 12 aastased ja täiskasvanud
ANAFÜLAKSIA
Kindlasti on enamus näinud mõnd stseeni komöödia filmist, kus tegelasel on nägu üles paistetanud nagu õhupallile allergilise reaktsiooni tõttu. Päris elus on kahjuks asi naljast kaugel, sest tegemist on tugeva allergilise reaktsiooniga ehk anafülaksiaga. Anafülaksia on eluohtlik ning vajab kohest
erakorralist meditsiinilist sekkumist, vastasel juhul võib see lõpetada inimese surmaga. Anafülaksia algab äkiliselt mõne minuti või tunni aja jooksul peale kokkupuudet allergeeniga. Mitte pool päeva, mitu tundi või mitu päeva hiljem.
Anafülaksiale viitavad nähud:
● Hingamisraskus, ebatavaline heli hingamisel (vilistav heli)
● Keele, huulte ja kõriturse, kõrisügelus.
● Häälekähedus, neelamistakistus
● Teadvushäire – segasus, uimasus, ärrituv
● Kahvatu ning külma higiga kaetud nahk, aga võib esineda ka tugev punetus ja õhetamine.
● Vererõhu langus, nõrk ja niitjas pulss
● Teadvuskadu (minestus)
Anafülaksia korral ei pea alati esinema naha löövet ning reaktsioon võib kulgeda ilma igasuguste nahanähtudeta. ALATI MÕELDA ANAFÜLAKSIALE KUI KOHE PEALE ALLERGEENIGA KOKKUPUUDET TEKIB HINGAMISRASKUS
ESMAABI
● Lamav asend, jalad kõrgemal, hingamisraskuse puhul poolistuv toetatud asend.
● Koheselt teha süst reielihasesse automaatsüstlaga EPIPENIGA
● Helistada 112, kutsuda kiirabi
● Võib anda/võtta antihistamiinikumi, kui kannatanu on teadvusel ning võimeline seda võtma.
● Astma korral inhaleerida salbutamooli (ventolini), kui see on kannatanul olemas
● Jälgi kannatanut, ära jätta teda üksi
● Kui seisund ei parane peale EPIPENI süsti 5 minutiga, teha uus süst.
● Ole valmis vajadusel alustama elustamisega
Kindlasti kutsuda kiirabi isegi kui peale Epipeni kasutamist kannatanu seisund paraneb ning ta ei soovi kiirabi, sest ravim küll pidurdab sümptomeid kuid ei lahenda neid. Kannatanu peab olema meditsiinilises asutuses jälgimise all peale anafülaksiat.
Parim ravi on ennetamine. Vältida allergeeniga kokkupuudet kui vähegi võimalik. Kindlasti teavitada lähedasi sellest, kui sul on anafülaksiat varem esinenud. Kanda EPIPENI endaga alati kaasas ning õpetada ka lähedasi seda kasutama. Lapsevanemad palun võimalusel informeerida ka õpetajaid ja kooli sellest, kui lapsel on tugev allergia. Söögikohtades teenindajad ja toiduvalmistajad, kui inimene on teid teavitanud allergiast. Siis ei piisa ainult sellest, et toidu sees pole allergeeni. Peab jälgima, et toitu ei valmistata sama panni peal, kus allergeen on eelnevalt peal olnud. Kodus vajadusel kasutada toidukarpide sildistamist allergeeni märkimiseks toidus. Palun inimestel, kellel on allergia, kanda rahakoti vahel kaarti nähtavalt kohal, kus on allergeenid kirjas. Eriti oluline on see teatud ravimite/ainete puhul nagu näiteks penitsilliin või jood. Kui te satute õnnetusse ning olete teadvuseta, siis on see meie jaoks väga oluline informatsioon.
EPIPEN
Nüüd on sul päriselt võimalus kellegi elu päästa. Selleks peab oskama õigel ajal ning õigesti kasutada EPIPENI. EPIPEN on adrenaliini sisaldav automaatsüstel, mida kasutatakse, kui esinevad ägeda allergilise reaktsiooni ehk anafülaksia tunnused. Kasutada tuleb isiku enda EPIPENi, mis on arsti poolt retseptiga väljakirjutatud. Soovituslik on igale patsiendile välja kirjutada kaks EPIPENI, mida peaks kogu aeg endaga kaasas kandma. Isegi kui kannatanul on EPIPEN olemas ning ta oskab seda kasutada, siis ta ei pruugi olla sel hetkel võimeline ennast ise abistama. Sel hetkel oled sina ainuke inimene, kes teda aidata saab.
Selleks tuleb teha süste EPIPENiga KOHESELT REIELIHASESSE
● Eemaldage EPIPEN vutlarist (ümbrisest)
● Eemaldage sinine kaitsekork.
● Fikseeriga jalg ja asetage oranž süstlipool õige nurga all (90 kraadi) vastu reie väliskülge.
● Suruge süstel tugevasti vastu REIE VÄLISKÜLGE KESKELE, kuni kuuldub klõps.
● Hoidke süstlit vastu reit vähemalt 5-10 sekundit.
● Eemaldage süstel ja masseerige süstekohta.
Süste võib teha läbi riiete. Võimalusel panna teadvusel kannatanu pikali süste tegemise ajal ning hoida teda lamavas asendis peale seda.
Hingamisraskuste korral poolistuv asend, kuid selja tagant toetatud.
Teadvuseta kannatanu tuleb keerata püsivasse külili asendisse. Peale EPIPENi kasutamist tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi, seisundiks nimetada „anafülaksia“. Kiirabi tuleb kutsuda isegi siis, kui patsiendi sümptomid hakkavad paranema. Kui pärast ravimi manustamist sümptomid ei parane või halvenevad, võib 5…15 minutit peale esimest süstet manustada teine uus EPIPENI süste. Ravim on ainult ühekordseks manustamiseks. Kasutatud EPIPENI ei tohi mitte mingil tingimusel korduvalt kasutada.
Kuni meditsiinilise abi saabumiseni peaks patsient jääma võimalusel kellegi järelvalve alla. Patsienti/abiandjat tuleb informeerida bifaasilise anafülaksia võimalikust tekkest, mis väljendub esialgse paranemisega, millele järgneb mõne tunni pärast sümptomite kordumine.
EPIPENi doosid
Lapsed 15-30 kg manustatakse 0,15mg
Lapsed üle 30 kg manustatakse 0,3 mg
Täiskasvanute doos on 0,5 mg
EPIPENi kasutamisega kaasnevad kõrvaltoimed:
● südamepekslemine, rütmihäire
● ärevus, hirmutunne
● nõrkus, tugev värin kehas ja kätes
● iiveldus ja oksendamine
● tugev peavalu
● pearinglus
● kahvatu
● higistamine
Kõrvaltoimed on ajutised ning mööduvad tavaliselt iseenesest, ei vaja otseselt eraldi ravi. Teadaolevalt ei ole absoluutseid vastunäidustusi EPIPENi kasutamiseks ägeda allergilise reaktsiooni korral. Hilinenud EPIPENi kasutamisega kaasneb suurenenud risk hospitaliseerimiseks ning kõrgeneb suremus risk. Kohene EPIPENi kasutamine tagab parema kannatanu prognoosi ning elulemuse JÄTKE MEELDE SININE OTS TAEVA POOLE ja ORANZ KANNATANU REIE VÄLISKÜLJE VASTU.
EPIPENI KASUTAMISEL PALUN ÄRGE ASETAGE PÖIALT VASTU OTSA nii võite kogemata ennast süstida kätte. Juhuslikul kätesse või jalgadesse süstimisel on esinenud perifeerset isheemiat, mis vajab ravi pärast juhuslikku süstimist. HOIDKE EPIPENI KÄES NAGU MINIHANTLIT. Kui midagi meelde ei jäänud, siis EPIPENI enda peal on ka õpetus alati kirjas.
Kasutatud allikana ravimregistri teabelehte –
https://www.ravimiregister.ee/Data//aRMM/29226/914085a5-efed-4416-b999-83e258ed2ce8/Patsi
endile_Teabeleht.pdf