Jaanipäevad ja suvi on tulekul, mis kiirabis tähendab sageli ühe suure probleemi sagenemist. Ööd on valged, soojad ning pikad ja vägijooki kipub minema rohkemast kui muidu. Pühade eel eriti on üheks suureks probleemiks alkohol, selle liigne ja ületarbimine, kus sageli satuvad ohtu ka lapsed. Esiteks pole vahet, kas jood kallist veini, ilusat kokteili või odavat viina – kõik nad sisaldavad keha mürgitavat etanooli.
LAPSED
Lastel võib ka väike kogus alkoholi põhjustada raske mürgistuse. Ole laste suhtes tähelepanelik ning korista peale pidustusi kindlasti laualt ära kõik alkohoolsed joogid. Kui teie laps on alla neelanud alkoholi, tuleks esimesel võimalusel helistada mürgistuste infoliinile 16 662. Oluline on teada ja edasi öelda, mis tootega oli tegemist, kui palju on seda joodud, millal see juhtus, milline on jooja vanus ja kehakaal ning esmased sümptomid. Vastavalt saadud infole antakse nõu esmaste esmaabivõtete kohta. Helista koheselt 112 kui laps on teadvuseta, ei ole kontaktne või hingamine on ebanormaalne (liiga aeglane, suured pausid üle 10sek hingamiste vahel).
TÄISKASVANUD
Pole mingit kindlat kogust, mida ületades tekib alkoholimürgitus. See, kas tekib mürgitus, sõltub inimese vanusest, soost, kaalust, tervislikust seisundist ning sellest kui kiiresti alkohol ära juuakse ja kui palju oli enne söödud. Alkoholi mürgitus on tõsine eluohtlik seisund, mis võib lõppeda surmaga. Juues liiga palju ja liiga kiiresti võib alkohol mõjutada sinu hingamist, südame tööd, kehatemperatuuri, okserefleksi ning viia kuni kooma tekkeni ja lõpuks surmani.
Alkoholimürgituse korral esinevad sümptomid on:
● Segasusseisund, kontaktivõimetu
● Oksendamine
● Krambihoog
● Aeglustunud hingamine (vähem kui 8 korda minutis)
● Ebakorrapärane hingamine (hingetõmmete vahe rohkem kui 10 sekundit)
● Madal kehatemperatuur (ehk hüpotermia)
● Kahvatu ning sinakaks tõmbunud nahk
● Teadvuse kadumine ning pole äratatav ( ehk kooma)
ESMAABI
Alkoholimürgistuse kahtluse korral helista 112 ja kutsu kiirabi. Võimalusel ürita kindlaks teha kui palju, kui kaua ja mida kanntanu on joonud. Edasta see info kiirabile kui nad saabuvad. Kui kannatanu on võtnud ka ravimeid koos alkoholiga, siis hoia pakend alles ning anna kiirabile edasi. Kui sa ei tea, kas tegemist on alkoholimürgitusega või mitte helista mürgistuste infoliinile 16 662. Helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt. Mürgistusteabekeskuses töötavad pikaajalise töökogemusega ja kliinilise toksikoloogia erikoolituse läbinud õed ja arstid, kõnedele vastatakse nii eesti- kui ka vene keeles.
ÄRA KARDA KUTSUDA ABI ISEGI SIIS KUI OLED ALAEALINE JA ALKOHOLI TARVITANUD. SINU SÕBRA ELU VÕIB SÕLTUDA SELLEST, KAS SA KUTSUD TALLE ÕIGEAEGSELT ABI.
Esmased tegevused peale 112-te helistamist
● Paku vett juua kui kannatanu on teadvusel ja saab seda juua
● Teadvuse kaotanud inimese puhul, keera kannatanu stabiilsesse külili asendisse.
● Kalluta pea nii, et lamaja hingamisteed oleks avatud ning kontrolli hingamist.
● Teadvuse kaotanud inimesel puhul, kes on selili esineb oht, et okse satub hingamisteedesse ning inimene võib ära lämbuda.
● Hoia teda võimalusel soojas (kata teki või jopega nt)
● Püsi koos kannatanuga, jälgi tema seisundit ning ära jäta teda järelvalveta.
● Ole valmis vajadusel elustamiseks
MIDA MITTE TEHA ehk vead, mida alkoholimürgituse puhul kindlasti vältida
● Ära jäta märkimisväärses alkohoolses joobes sõpra üksi nö ennast välja magama. Inimese alkoholisisaldus veres suureneb ka peale teadvuskaotust, kuni 30-40 minuti peale viimast
jooki. Sest alkoholi imendumine maost ja soolestikust vereringesse võtab rohkem aega kui joomine ise.
● Ära jäta teda magama selili asendis. Selili magades suureneb tunduvalt omaenese oksemassidesse lämbumise oht.
● Ära jäta alkoholi tarvitanud sõpra õue magama üksi isegi suvel. Alkohol suurendab ja kiirendab kehatemperatuuri alanemist ning võib põhjustada alajahtumist ka suvel.
● Ära anna kohvi. Alkohol viib kehast vedelikku välja ja kohvil on samasugune toime. Nii võib tekkida tõsine aju kahjustav vedelikupuudus.
● Ära tekita tal teadlikult iiveldust ja oksendamist. Alkoholimürgistusega inimese okserefleks ei tööta korralikult ja ta võib lämbuda oma oksesse
● Ära vii kannatanut külma duši alla. Alkohol alandab kehatemperatuuri, seetõttu külm dušš võib alajahtumisele veelgi kaasa aidata.
● Ära tarbi tundmatu päritoluga alkoholi, samuti ära joo baarides alkoholi, mida ei ole originaalpakendis avatud teie silme all. Suureks riskiks võib kujuneda joomine laua peale jäetud klaasist.
● Püüa depressiivsele lähedasele tuge pakkuda, ära jäta teda üksi.
● ÄRA KINDLASTI LASE TAL ROHKEM ALKOHOLI TARVITADA
Antud postitus ei propageeri alkoholi tarvitamist. PARIM RAVI ON JÄTKUVALT ENNETUS EHK ÄRA TARVITA PALUN ALKOHOLI. Kui jood, joo mõistlikult ja palju vett vahepeale. Alkoholimürgituse saamine ei ole uhkuse asi vaid eluohtlik asi.
Algallikatena kasutatud mürgistuskeskuse ja alkoinfo lehekülge.