HINGAMISTEEDE AVAMINE
Kontrolli esmalt teadvus seisundit kas imik reageerib kõnetamisele või valule. Kui imik on teadvuseta alusta juba kõnet 112le, pane kõlarile. Laste puhul on südame seiskumise sagedasemaks põhjuseks takistus hingamisteedes, seetõttu on teadvuseta imiku puhul vajalik esmalt avada hingamisteed. Hingamisteede avamiseks imiku puhul aseta pea neutraalsesse asendisse, vajadusel tõsta veidi lõuga.
Imiku puhul pead kuklasse ei painuta, sest see võib sulgeda hingamisteed. Esimestel minutitel võib esineda agonaalset hingamist nii nimetatud viimased hingetõmbed. Kui sa kahtled, kas on tegemist normaalse hingamistegevusega või mitte, käsitle seda pigem kui mitte hingamisena.
Kuula, vaata ning tunneta õhu liikumist nina ning suu piirkonnas. Teosta 5 kunstliku hingamist kui imik ei hinga või hingab ebanormaalselt. Aseta oma suu üle lapse suu ja nina, et saavutada õhukindel kontakt ning puhu 1sek vältel. Hinda kas rindkere tõuseb. Väldi kunstliku hingamise tegemisel liigset õhu sisse puhkumist, piisab sellest kui rindkere veidi tõuseb. Hinda uuesti peale seda imiku seisundit. Kui ta ei reageeri ning ei hinga normaalselt jätka südame massaažiga
SÜDAME MASSAAŽ
- Südame massaaži teostamiseks aseta imik kõvale pinnale ning te rindkere paljaks. Rindkere kompressiooni teostatakse alumisele sternumi osale ehk rindkere keskele rinnanibudega ühele joonele. Mõlema käe pöidlad on lapse rinnakul ja sõrmed rindkere ümbert kinni haaramas. Teine võimalus on vajutada rindkere alla ühe käe kahe sõrmega.
- Kuid kui laps on juba suurem ning pöialdega ei õnnestu rindkere alla vajutada, siis võite kasutada ühe käe tehnikat. See tähendab, et rindkere kompressiooniks asetage labakäe päkk kannatanu rindkere keskele. Vajutage sirge käega vertikaalselt alla rinnakule.
- Rindkere suruda vähemalt alla 1/3 võrra. Laske rinnal täielikult tagasi kerkida, kuid ärge eemaldage käsi ning sõrmi rindkerelt. Seejärel tehke järgmine vajutus.
- Rindkere kompressiooni kiirus võiks olla ideaalis 100-120 xmin.
Üksinda elustamisel järgneb igale 30 rindkere kompressioonile 2 suust suhu hingamist. Kahekesti elustades võib teha 15 rindkere kompressiooni ning seejärel 2 suust-suhu hingamist. Sellises tegevuste vahekorras 30:2 või 15:2 tuleb jätkata kuni saabub kiirabi ja võtab üle, kannatanu ilmutab elumärke (hakkab nt köhima), tuleb teadvusele või kuni abiandja jaksab elustada. Kahekesti elustades tuleks iga paari minuti järel rolle vahetada, kes teeb kunstliku hingamist ja kes rindkere kompressioone, et vältida väsimust ning tagada efektiivne südamemassaž.